KOMUNIKAT Nr 2/2011
- Zgodnie z ustaleniami z września 2011r. w dniach 3 i 4 marca Prezes Jan Skowron i Wiceprezes Delegat Souvenir Françai w Polsce Zygmunt Włodarczyk spotkali się w Paryżu z Prezesem Generalnym Souvenir Françai gen. Gerard Delbauffe i omówili szczegóły podróży historycznej do Alzacji.
- Dnia 5 maja o godz. 1200, 19-sto osobowa grupa kombatantów i członków rodzin kombatantów, przed wyjazdem do Francji oraz koleżanki i koledzy ze Stowarzyszenia , ze sztandarem, brali udział w uroczystości odsłonięcia popiersia Napoleona Bonaparte na Placu Powstańców Warszawy.
- W dniach 5 – 11 maja odbyła się podróż historyczna do Alzacji. Miejscowi organizatorzy Souvenir Françai włożyli wiele starań, aby członkowie naszej delegacji odbyli spotkanie z ludnością i władzami we wszystkich miejscowościach, w których stacjonowali żołnierze zgrupowań na przełomie 1944 i 1945 roku. W Dzień Zwycięstwa, 8 maja delegacja wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych w Colmar, mieście wyzwolonym w styczniu 1945 roku przez żołnierzy zgrupowań w składzie 1 Armii Francuskiej.
W przemówieniach podkreślano obecność delegacji Stowarzyszenia w jej uroczystości a sztandary Stowarzyszenia były obecne wśród sztandarów miejscowych. Po uroczystości delegacja, z miejscowymi oficjelami udała się do m. Sigolsheim, gdzie złożyła kwiaty na cmentarzu wojennym żołnierzy alianckich. W przeddzień powrotu do kraju, po spotkaniach władzami miast Colmar i Sigolsheim, odbyło się spotkanie z gen. Jean Pierre Beauchesne – Prezesem FACS’u (Federacji Kombatantów Zamieszkałych poza Francją).
- Dnia 14 maja, delegacja Stowarzyszenia, ze sztandarem była obecna podczas składania wieńca na grobie nieznanego Żołnierza przez Ministra Obrony i Kombatantów Francji Gerard’a Longuet w czasie jego pobytu w Warszawie.
- W dniach 14-15 czerwca, na zaproszenie Prezesa Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen. Adama Rębasa, Prezes Jan Skowron uczestniczył w kongresie Związku życząc delegatom owocnych obrad.
- Dnia 17 czerwca delegacja Stowarzyszenia, ze sztandarem uczestniczyła w uroczystości upamiętniania 71-tej rocznicy walk żołnierzy 1 Dywizji Grenadierów w czerwcu 1940 r. we Francji, składając kwiaty pod płytą pamiątkową przy ul. Grenadierów w Warszawie.
- Dnia 18 czerwca na naszej Kwaterze Kombatanckiej na Cmentarzu Wojskowym odbyła się uroczystość upamiętnienia 71-wszej rocznicy historycznego londyńskiego apelu generała Charles de Gaulle’a.
Po powitaniu przybyłych gości i kombatantów przez prowadzącego uroczystość, Wiceprezes Stowarzyszenia Delegat Generalny Souvenir Françai w Polsce, Zygmunt Włodarczyk zapalił znicz pamięci na symbolicznym grobie Dowódcy 1 Armii Francuskiej Marszałka Jean de Lattre de Tassigny, po czym odegrane zostały hymny państwowe Polski i Francji. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes Stowarzyszenia Jan Skowron.
Z kolei Zbigniew Czaplicki, pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odczytano posłanie marszałka skierowane do kombatantów, podkreślając doniosłość upamiętniania historycznych rocznic w życiu narodu. Po złożeniu kwiatów przez delegację Stowarzyszenia, Ambasady Francuskiej z udziałem Attaché Obrony płk Ronalda Tilly, M.O.N, Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, Zarządu Głównego Związku Kombatantów R.P. i b. W.P., Prezydenta m.st. Warszawy, 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na symbolicznym grobie Dowódcy 1 Armii Francuskiej, Prezes Jan Skowron wręczył Odznaki Honorowe Stowarzyszenia Krzyż Lotaryński n/w: Grażynie Skowron Matkowskiej, piosenkarce córce żołnierza 29 ZPP, występującej w czasie naszych spotkań kombatanckich, kombatantowi płk w stanie spoczynku – Lechowi Pietrzakowi, Andrzejowi Rydlewskiemu – członkowi Zarządu prowadzącemu stronę internetową Stowarzyszenia, Zygmuntowi Żakowi synowi żołnierza 29 ZPP i chorążemu sztandaru Stowarzyszenia.
Na zakończenie uroczystości trębacz odegrał melodię Śpij Spokojnie.
Tego samego dnia o godz. 1800 członkowie Stowarzyszenia ze sztandarem brali udział w uroczystości składania wieńców pod pomnikiem gen. Charles de Gaulle’a przy rondzie jego imienia w Warszawie. Na prośbę Ambasady Francuskiej uroczystość zagaił i powitał gości Wiceprezes Stowarzyszenia Delegat Generalny Souvenir Françai w Polsce, Zygmunt Włodarczyk.
Tradycyjnie uczniowie Liceum Francuskiego w Warszawie odczytali historyczny apel gen. Charles de Gaulle’a. Po uroczystości kombatantów i zaproszonych gości zaproszono na cocktail do Ambasady.
- Dnia 4 lipca, w 68 rocznicę tragicznej śmierci premiera polskiego rządu w Londynie, generała Władysława Sikorskiego, delegacja Stowarzyszenia, ze sztandarem uczestniczyła w uroczystości składania wieńców pod popiersiem generała przy ul. Tureckiej w Warszawie.
- W dniu Święta Narodowego Francji 14 lipca na zaproszenie Ambasadora kombatanci Stowarzyszenia i członkowie rodzin kombatantów byli obecni na przyjęciu w ambasadzie. W trakcie przyjęcia Prezes Jan Skowron wręczył ambasadorowi panu François Barry Delongchamps honorową odznakę Krzyż Lotaryński przyznaną przez Zarząd Stowarzyszenia.
- Dnia 27 lipca Prezes Jan Skowron, jako zaproszony gość, uczestniczył w jednodniowym Kongresie Związku Kombatantów R.P. i b. W.P. Tego samego dnia w godzinach południowych delegacja Zarządu Stowarzyszenia była obecna przy pożegnaniu płk Ronalda Tilly Attaché Obrony Ambasady Francji, który zakończył misję w Polsce.
- Dnia 20 sierpnia, w rocznicę śmierci Jana Gerharda, byłego dowódcy 29 ZPP, delegacja Stowarzyszenia złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym.
- We wrześniu, w związku z obchodami Dnia Kombatanta, Prezes Jan Skowron był obecny na spotkaniu u Prezydenta Bronisława Komorowskiego a 12 września razem z kol. Zygmuntem Włodarczykiem na spotkaniu u Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
- W dniach 11–13 października 4 osobowa grupa członków Stowarzyszenia, w składzie delegacji kombatantów Związku Kombatantów R.P. i b. W.P oddała hołd żołnierzom 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki poległych w bitwie pod Lenino w 1943r.
- Dnia 15 października delegacja Stowarzyszenia, ze sztandarem brała udział w uroczystości upamiętnienia 67 rocznicy wyzwolenia m. Bredy przez żołnierzy 1 Dywizji gen. Maczka, przy pomniku pancerniaków na Placu Inwalidów w Warszawie.
- W dniu 9 listopada przewidujemy udział delegacji Stowarzyszenia, ze sztandarem w upamiętnieniu uroczystości zakończenia I Wojny Światowej na Cmentarzu Francuskim w Gdańsku. Natomiast w Warszawie w dniu 11 listopada o godz. 900 Ambasada Francji, w tej samej intencji, organizuje na naszej Kwaterze Kombatanckiej na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Po uroczystości o godz. 1000 odbędzie się msza w kościele Św. Andrzeja Apostoła, ul. Chłodna 5.
- Dnia 19 listopada zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia na doroczne zebranie sprawozdawcze, które rozpocznie się o godz. 1000 w sali konferencyjnej Zarządu Głównego Związku Kombatantów R.P. i b. W.P, - Al. Ujazdowskie 6A w Warszawie.
Gorąco zapraszamy.
- W związku z ustawą umożliwiającą awansowania na pierwszy lub kolejny stopień oficerski uczestników walk o wolność i niepodległość Ojczyzny podczas II Wojny Światowej, prosimy koleżanki i kolegów posiadających Kartę Kombatanta o nadesłanie do końca br. dokładnych danych o posiadanym stopniu wojskowym z podaniem numeru i daty zarządzenia (rozkazu) i przez kogo stopień został nadany. Zarząd Główny Związku Kombatantów R.P. i b. W.P, posiada w dyspozycji Medal Zwycięstwa przeznaczony dla kombatantów II Wojny Światowej. Członkowie Stowarzyszenia, którzy zamierzają ubiegać się o w/w medal proszeni są o wniesienie opłaty 55 zł plus koszty przesyłki na konto bankowe Stowarzyszenia lub dokonać opłaty w dniach posiedzenia Zarządu, który podejmie niezbędne dalsze działania.
- W rozliczeniu podatkowym za 2010 rok, serdecznie dziękujemy tym, którzy przekazali 1% swego podatku na działalność statutową Stowarzyszenia. Serdecznie dziękujemy również nw. Koleżankom i Kolegom za przekazane datki pieniężne: Annie Skrzyniarz Floeth, Zofii Orzechowskiej, Janinie Sobieraj, Irenie Kalotce, Markowi Świerczewskiemu, Jerzemu Tarasiewiczowi, Eugeniuszowi Ciupek, Alinie Bień-Tylec, Henrykowi Mumotowi, Marii Bednarz, Wandzie Piecuch, Janowi Pietczakowi, Helenie Dziewońskiej, Aleksandrze Dziewońskiej, Janowi Świerkoszowi i Feliksowi Pleszewskiemu.
- Przypominamy, że posiedzenia Zarządów "Ren i Dunaj" i Żespołu Środowisk odbywają się co drugi i czwarty czwartek każdego miesiąca w pokoju 28 w Zarządzie Głównym Związku Kombatantów - Al. Ujazdowskie 6A w Warszawie w godzinach 1500 - 1700. W tych dniach można dokonać opłat składek lub przekazać datki pieniężne. Można to również uczynić przelewem na poniższe konto bankowe Stowarzyszenia:
IX Oddział PKO BP S.A. w Warszawie
Nr r-ku 76 1020 1097 0000 7602 0086 34 72
Zarządy: Stowarzyszenie b. Żołnierzy 1 Armii Francuskiej "Ren i Dunaj"
Zespół Środowisk Ruchu Oporu we Francji i Belgii