BYŁYCH ŻOŁNIERZY I ARMII FRANCUSKIEJ "REN DUNAJ"
Warszawa, 19 listopada 2011 r.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy I Armii Francuskiej ‘‘Ren i Dunaj’’, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie niniejszego Statutu i posiada osobowość prawną.
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibą władz jest m. st. Warszawa.
Stowarzyszenie ściśle współpracuje z działającymi na terenie Francji stowarzyszeniami francuskich kombatantów.
Stowarzyszenie może być członkiem organizacji krajowych i międzynarodowych o podobnym zakresie działania oraz reprezentuje swoich członków na terytorium Polski i Francji.
Stowarzyszenie może posiadać sztandar i używać odznaki oraz pieczęci według wzorów uzgodnionych z ‘‘Association ‘‘Rhin et Danube’’’’ na zasadach określonych w polskich przepisach. Zasady nadawania odznaki i używania pieczęci określa Zarząd Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków, a do prowadzenia swych spraw może zatrudniać osoby trzecie.
CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI
Stowarzyszenie jest organizacją apolityczną. Wszelka działalność o charakterze politycznym wewnątrz Stowarzyszenia jest zabroniona.
Celami stowarzyszenia są:
a. Kształtowanie aktywnych postaw w działaniu dla dobra ojczyzny i tworzenie warunków do współpracy środowisk kombatanckich.
b. Otaczanie opieką członków organizacji kombatanckich, w tym członków Stowarzyszenia i ich rodzin, zwłaszcza w sprawach socjalnych.
c. Reprezentowanie interesów organizacji kombatanckich oraz członków Stowarzyszenia wobec władz, organów administracji państwowej i innych instytucji oraz organizacji społecznych.
d. Umacnianie solidarności kombatantów w kraju i za granicą.
e. Podtrzymywanie więzi braterstwa broni pomiędzy byłymi żołnierzami polskimi i francuskimi I Armii Francuskiej oraz innych formacji alianckich, które w czasie drugiej wojny światowej brały udział w walkach z okupantem hitlerowskim.
f. Utrwalanie pamięci czynów bojowych byłych żołnierzy I Armii Francuskiej oraz wychowywanie młodych pokoleń w duchu patriotycznym i umiłowania ojczyzny, a także walki o pokój i przyjaźń między narodami, nawiązując do wiekowej tradycji przyjaźni i braterstwa broni Polaków i Francuzów.
g. Nadawanie imion miejscom, ulicom itp. dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy i byłego Dowódcy I Armii Francuskiej.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
a. Inspirowanie, organizowanie i rozwijanie różnych form pomocy członkom organizacji kombatanckich, w tym także członków Stowarzyszenia, współdziałanie z instytucjami zajmującymi się problematyką socjalną, opiekuńczą i zdrowotną, a także godne honorowanie swych członków za ich działalność.
b. Działalność środowiskową w zakresie kontaktów z francuskimi organizacjami kombatanckimi, w tym w szczególności z „Federation des Anciens Combattants residant hors de France” – FACS.
c. Współpracę z francuską organizacją „Souvenir Français” w zakresie upamiętniania i sprawowania opieki nad kwaterą żołnierzy I Armii Francuskiej na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, z możliwością delegowania do pracy w ramach organizacji „Souvenir Français” członków Stowarzyszenia.
d. Przedstawianie właściwym władzom i organom postulatów oraz opinii w sprawach organizacji kombatanckich i swych członków, a także popieranie ich zasadnych wniosków.
e. Współpracę z właściwymi instytucjami i organizacjami, zwłaszcza kombatanckimi, w kraju i za granicą oraz uczestniczenie w organizowaniu uroczystości związanych z walkami o niepodległość, sesji, sympozjów naukowych, gromadzeniu źródeł historycznych i upowszechnianiu materiałów służących upamiętnianiu wydarzeń historycznych.
f. Współpracę ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi, organizacjami młodzieżowymi i wojskiem, zwłaszcza w patriotycznym wychowaniu młodzieży, upamiętnianiu miejsc walki i męczeństwa, sprawowaniu opieki nad miejscami pamięci narodowej oraz szkolnymi kołami przyjaciół kombatanta.
g. Informowanie opinii publicznej i władz państwowych o problemach kombatanckich i działalności Stowarzyszenia.
CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 10.
W skład Stowarzyszenia wchodzą członkowie zwyczajni, stowarzyszeni, honorowi i wspierający, zwani łącznie w niniejszym Statucie członkami Stowarzyszenia.
a. Członkiem zwyczajnym może być były żołnierz, który przed 8 Maja 1945 roku walczył w I Armii Francuskiej.
b. Członkiem stowarzyszonym może zostać:
• osoba, która w latach 1939 – 1945 jako żołnierz formacji wojskowej armii francuskiej, armii sprzymierzonej lub organizacji podziemnej, brała czynny udział w walce z okupantem hitlerowskim na terytorium Francji,
• wdowa/wdowiec po członku zwyczajnym, jeżeli nie zawarł/a ponownie związku małżeńskiego,
• członkowie najbliższej rodziny zmarłego członka zwyczajnego,
• członkowie rodziny członka zwyczajnego lub stowarzyszonego zainteresowani przystąpieniem do Stowarzyszenia i pracą na jego rzecz, w oparciu o złożone zgłoszenie i decyzję Zarządu Stowarzyszenia.
c. Członkiem honorowym może zostać osoba szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia.
d. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna współdziałająca w realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.
Członkiem Stowarzyszenia może być osoba korzystająca w pełni z praw obywatelskich.
Członka zwyczajnego i stowarzyszonego przyjmuje, w oparciu o pisemne zgłoszenie (formularz wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego Statutu) wypełnione przez zainteresowanego i zaopiniowane przez co najmniej jednego członka zwyczajnego lub stowarzyszonego, Zarząd Stowarzyszenia.
Godność członka honorowego nadaje Zarząd Stowarzyszenia.
Członka wspierającego przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia prowadzi ewidencję członków zwyczajnych, stowarzyszonych, honorowych i wspierających Stowarzyszenia.
a. Członek zwyczajny i członek stowarzyszony Stowarzyszenia mają czynne i bierne prawo wyborcze.
b. Członek zwyczajny ma prawo uczestniczenia we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia, korzystania z jego pomocy i noszenia odznaki, a także prawo należenia do innych stowarzyszeń kombatanckich.
c. Członek stowarzyszony korzysta ze wszystkich udogodnień na równi z członkami zwyczajnymi.
d. Członek honorowy ma prawo uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia z głosem doradczym i korzystać ze wszystkich udogodnień na równi z członkami zwyczajnymi.
e. Członek wspierający ma prawo zgłaszać swoje uwagi i wnioski Zarządowi Stowarzyszenia.
f. Każdy członek Stowarzyszenia ma prawo zwracania się, w tym i odwoływania się, do władz Stowarzyszenia z Walnym Zebraniem włącznie.
a. Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek propagować jego cele i program, przestrzegać postanowień Statutu, stosować się do regulaminów i uchwał oraz brać udział w realizacji jego celów.
b. Członkowie zwyczajni i stowarzyszeni mają obowiązek regularnie opłacać składki członkowskie.
c. Członkowie wspierający dobrowolnie opłacają składki i wywiązują się z innych deklarowanych świadczeń.
d. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek dbać o jego dobro i popierać jego cele.
Władze Stowarzyszenia mają prawo udzielać swoim członkom oraz osobom zasłużonym dla Stowarzyszenia wyróżnień, w tym w szczególności wręczać dyplomy oraz Odznakę Honorową - Krzyż Lotaryński Stowarzyszenia. Zasady udzielania wyróżnień określa Zarząd Stowarzyszenia.
Przynależność do Stowarzyszenia ustaje w razie:
a. Śmierci członka.
b. Skreślenia z listy członków przez Zarząd Stowarzyszenia, co następuje:
• na pisemną prośbę członka,
• w wypadku nie spełnienia obowiązków określonych w § 18,
• nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez jeden rok,
• skazania członka prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia praw publicznych,
• na skutek utraty zdolności do czynności prawnych przez członka wspierającego, na podstawie uchwały.
c. Od uchwały Zarządu o pozbawieniu członkostwa przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania w terminie jednego miesiąca od otrzymania uchwały.
Rozdział IV
STRUKTURA ORGANIZACYJNA I WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 21.
Bieżące działanie Stowarzyszenia oparte jest na regulaminie wewnętrznym opracowanym przez Zarząd Stowarzyszenia i zatwierdzonym przez Walne Zebranie.
Władzami Stowarzyszenia są: Walne Zebranie, Zarząd, Komisja Rewizyjna.
a. Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata. Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy, na żądanie Komisji Rewizyjnej lub na wniosek 20-tu członków zwyczajnych i/lub stowarzyszonych.
b. W przypadku ustąpienia członków władz w czasie trwania kadencji władzom tym przysługuje prawo kooptacji, jednak liczba dokooptowanych osób nie może przekroczyć 1/3 liczby składu pochodzącego z wyboru.
a. Władze Stowarzyszenia działają kolegialnie i podejmują decyzje w formie uchwał. Zapadają one zwykłą większością głosów obecnych na zebraniu członków.
b. Uchwały władz wyższych są obowiązujące dla wszystkich członków Stowarzyszenia.
c. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami innych władz Stowarzyszenia.
d. Członkowie władz Stowarzyszenia odpowiadają przed swymi wyborcami za wykonanie powierzonych zadań statutowych i uchwał Walnego Zebrania.
Głosowanie w Stowarzyszeniu odbywa się jawnie. Na wniosek przyjęty przez zwykłą większość uprawnionych członków – głosowanie może być tajne.
a. Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia i zwoływane jest przez Zarząd co 4 lata.
b. Termin, miejsce i porządek obrad Walnego Zebrania powinny być ogłoszone na jeden miesiąc przed rozpoczęciem obrad.
c. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd Stowarzyszenia z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji Rewizyjnej bądź 20-tu członków zwyczajnych i/lub stowarzyszonych.
Do Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia należy:
a. Ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań ustępujących władz oraz udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.
b. Uchwalanie programu Stowarzyszenia.
c. Wybór delegatów oraz przedstawicieli do reprezentowania Stowarzyszenia przy Zarządzie Głównym Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz przy innych organizacjach kombatanckich.
d. Rozpatrywanie kierowanych do niego wniosków i odwołań.
e. Określanie zasad działalności gospodarczo-finansowej.
f. Podejmowanie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia oraz w sprawie statutu i jego zmian.
Do Walnego Zebrania należy ponadto:
a. Wybór Zarządu Stowarzyszenia w liczbie 5 – 12 członków w zależności od postanowienia Zebrania.
b. Wybór Komisji Rewizyjnej w liczbie 3 członków.
W Walnym Zebraniu Stowarzyszenia uczestniczą z głosem decydującym – członkowie zwyczajni i stowarzyszeni, z głosem doradczym – członkowie honorowi i wspierający.
Do podjęcia przez Walne Zebranie uchwał o zmianie statutu, w tym o zmianie nazwy lub o rozwiązaniu Stowarzyszenia, wymagana jest większość co najmniej 2/3 głosów członków zwyczajnych i stowarzyszonych obecnych na Walnym Zebraniu.
Zarząd Stowarzyszenia
a. Zarząd Stowarzyszenia jest najwyższą władzą w okresie między Walnymi Zebraniami.
b. Do zakresu działania Zarządu należy:
- kierowanie działalnością Stowarzyszenia w ramach ustalonych przez Walne Zebranie, czuwanie nad wykonywaniem i przestrzeganiem jego uchwał oraz realizacja statutowych zadań,
- uchwalanie i zmiana regulaminu wyborczego,
- podejmowanie decyzji o przystąpieniu Stowarzyszenia do organizacji krajowych i międzynarodowych,
- powoływanie komisji problemowych i uchwalanie regulaminu ich działania,
- ustalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich,
- gospodarowanie funduszami i majątkiem Stowarzyszenia.
c. Posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia zwoływane są w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, a także na wniosek Komisji Rewizyjnej.
a. Zarząd Stowarzyszenia wybiera spośród siebie Prezydium, które kieruje działalnością Stowarzyszenia w okresie między posiedzeniami Zarządu.
b. Prezydium składa się z Prezesa, Wiceprezesów, Sekretarza i Skarbnika.
c. O podjętych decyzjach Prezydium informuje Zarząd na najbliższym jego posiedzeniu.
Komisja Rewizyjna
a. Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Stowarzyszenia. Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola co najmniej raz w roku całokształtu działalności Stowarzyszenia pod względem celowości, prawidłowości oraz zgodności z przepisami prawa, postanowieniami statutu i uchwałami władz Stowarzyszenia,
- przedstawianie Zarządowi oceny działalności Stowarzyszenia oraz zgłaszanie wniosków wynikających z przeprowadzonych kontroli,
- składanie sprawozdań ze swojej działalności i występowanie z wnioskami w sprawie absolutorium dla ustępujących władz Stowarzyszenia.
b. Komisja Rewizyjna podlega bezpośrednio Walnemu Zebraniu Stowarzyszenia.
c. Członkowie Komisji Rewizyjnej:
- nie mogą być członkami Zarządu Stowarzyszenia ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
- nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
Kandydatami do władz Stowarzyszenia mogą być członkowie zwyczajni i stowarzyszeni.
Prawo wybierania mają członkowi zwyczajni i stowarzyszeni.
Wybory do władz Stowarzyszenia są jawne lub tajne, zgodnie z wolą większości obecnych na Walnym Zebraniu.
Tryb przeprowadzenia wyborów określa Regulamin Wyborczy.
Prawo przedstawienia kandydatów do władz Stowarzyszenia ma Komisja Wyborcza wybierana na Walnym Zebraniu.
Nazwiska kandydatów umieszcza się na listach wyborczych w kolejności alfabetycznej. Przy głosowaniu listy powinny zawierać większą liczbę kandydatów niż należy wybrać – według ustaleń Walnego Zebrania.
Nie można kandydować jednocześnie do Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
a. Wybory są ważne przy udziale w głosowaniu co najmniej 50 procent członków Stowarzyszenia w pierwszym terminie oraz bez względu na liczbę głosujących w drugim terminie.
b. Przy wyborach tajnych za wybranych uważa się kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów.
c. Wyboru Prezesa, Wiceprezesów, Sekretarza i Skarbnika dokonuje Zarząd na swoim pierwszym posiedzeniu.
a. Członkowie Stowarzyszenia, którzy dopuścili się przewinień organizacyjnych, ponoszą odpowiedzialność organizacyjną.
b. Za przewinienia organizacyjne uważa się naruszenie statutu, zasad programowych Stowarzyszenia, uchwał władz i regulaminów, postępowanie niezgodne z zasadami etyki lub działanie w inny sposób na szkodę Stowarzyszenia.
Wobec członków Stowarzyszenia, którzy dopuścili się przewinień organizacyjnych Zarząd może:
• zwrócić uwagę za niewłaściwe zachowanie,
• upomnieć,
• udzielić nagany,
• zakazać pełnienia funkcji we władzach Stowarzyszenia do końca danej kadencji bądź na stałe,
• zawiesić w prawach członkowskich na określony okres,
• wydalić członka ze Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie ma wyłączność na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na posiadanie, a członkowie na noszenie odznaki ‘‘Rhin et Danube”.
Majątek Stowarzyszenia stanowią: nieruchomości, ruchomości i fundusze. Powstają one z:
- wpisowego i składek członkowskich,
- dotacji, subwencji i darowizn,
- dochodów z imprez i zbiórek,
- działalności gospodarczej w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
a. Podstawą działalności finansowej Stowarzyszenia jest budżet obejmujący wszystkie środki będące w jego dyspozycji.
b. Cały dochód Stowarzyszenia jest przeznaczony na realizację celów Stowarzyszenia.
c. W ramach prowadzonej działalności finansowej Stowarzyszenia zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia wobec wszelkich osób fizycznych i prawnych, w tym w szczególności członków Stowarzyszenia,
- przekazywania majątku na rzecz członków Stowarzyszenia lub jego pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w tym w szczególności jeżeli przekazanie takie następuje bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków Stowarzyszenia lub jego pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
- zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów statutowych lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
Majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd. Wysokość wpisowego i składek członkowskich ustala Zarząd.
Do ważności pism i dokumentów wymagane są dwa podpisy, w tym Prezesa, Wiceprezesa lub Sekretarza, a w sprawach finansowych również Skarbnika.
W przypadku podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie wyznacza jednego lub kilku komisarzy likwidacyjnych do zadysponowania majątkiem Stowarzyszenia. Walne Zebranie decyduje o przydziale likwidowanego majątku instytucjom lub organizacjom o podobnym do Stowarzyszenia charakterze.
Uchwała Walnego Zebrania o rozwiązaniu i podziale majątku Stowarzyszenia zostaje niezwłocznie przekazana Urzędowi do Spraw Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organizacjom kombatanckim, z którymi Stowarzyszenie współdziałało.