Warszawa, dnia 25.01.2016
RD/2016
Szanowne Koleżanki i Koledzy
Wszystkim Kombatantom, b. żołnierzom polskim 1. Armii Francuskiej, b. członkom Resistance - ruchu oporu we Francji i Belgii, członkom stowarzyszonym i wspierającym, oraz ich rodzinom, składamy życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2016 roku.
Zarząd serdecznie dziękuje wszystkim Koleżankom i Kolegom oraz Sympatykom, którzy pomagali swą bezinteresowną pracą, zaangażowaniem, datkami pieniężnymi, oraz wszystkim tym, którzy zechcieli przekazać 1% na rzecz Stowarzyszenia.
A oto najważniejsze wydarzenia roku 2015
Tradycyjnie w dniu 11.01, w rocznicę śmierci marsz. Jeana de Lattre de Tassigny – dowódcy 1. Armii Francuskiej na jego symbolicznym grobie, na cmentarzu wojskowym na Powązkach, zapalono znicz i złożono kwiaty w licznej asyście członków Stowarzyszenia oraz Attachatu Obrony Francji – ppłk Alain Guennoc i st. chor. Laurence Szkolnik.
Dnia 17.01. z okazji siedemdziesiątej rocznicy wyzwolenia Warszawy, wzięliśmy udział w uroczystym złożeniu wieńców przy G.N.Ż, na zaproszenie Urzędu ds. Kombatantów I Osób Represjonowanych.
Dn. 09.02. w Attachacie Obrony Francji nastąpiło przekazanie dokumentów przez ustępującego ze stanowiska Generalnego Przedstawiciela Souvenir Français na Polskę – kol. Zygmunta Włodarczyka, koleżance Grażynie Matkowskiej – obejmującej tę funkcję.
Pełniącą obowiązki zastępcy została kol. Grażyna Orzelska – Sekretarz Stowarzyszenia „Ren i Dunaj”.
Dnia 7 maja na zaproszenie Kancelarii Prezydenta, Prezes Jan Skowron wziął udział w uroczystościach na Westerplatte, upamiętniających bohaterstwo polskich żołnierzy w pierwszych dniach wojny.
W dniu 8 maja nasza delegacja wzięła udział w uroczystości złożenia wieńców przy G.N.Ż, z okazji 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie, a następnie na zaproszenie Urzędu ds. Kombatantów w uroczystym obiedzie.
Dn. 18.06. w rocznicę apelu gen. de Gaulle’a wygłoszonego z Londynu, na Kwaterze „Ren i Dunaj” odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz francuskich i polskich, licznych Ambasad, kombatantów, zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń.
Tego samego dnia na zaproszenie Ambasadora Francji, p. Pierre Buhler wzięliśmy udział w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem gen. de Gaulle’a, a wieczorem w raucie w Ambasadzie Francji.
Dn. 14.07. z okazji Święta Narodowego Francji, na zaproszenie Ambasadora nasza liczna delegacja uczestniczyła w uroczystym przyjęciu.
W dniach 16 - 19 lipca, ośmioosobowa delegacja Stowarzyszenia „Ren i Dunaj” odbyła podróż do Dechy w północnej Francji , na zaproszenie władz Dechy, z okazji uroczystego odsłonięcia tablicy na Rondzie im. Jana Skowrona, upamiętniającej dywersję pod Jego dowództwem na lotnisku niemieckim.
Wspaniałe, serdeczne przyjęcie gospodarzy - mera Dechy J.M. Szatnego, J.F. Carre, J.Cliquet jak i obecność Senatora J.Y. Leconte, Gen. J.P Beauchesne – Prezesa F.A.C.S., polskiego Konsula Honorowego RP Henryka Dudzińskiego, przedstawicieli miejscowych władz, gości honorowych, kombatantów, oraz licznej ludności także polskiego pochodzenia uświetniły tę wspaniałą i wielce zaszczytną uroczystość. Były liczne przemówienia, wspomnienia, wyrazy wzajemnej sympatii, ogromnych wzruszeń. Przyjmowani byliśmy, a zwłaszcza Prezes Jan Skowron iście po królewsku.
Spotkanie to odbyło się również przy współorganizacji i współfinansowaniu Urzędu ds. Kombatantów z ministrem Janem Stanisławem Ciechanowskim na czele.
Dn. 15.08. na zaproszenie Prezydenta R.P. Andrzeja Dudy uczestniczyliśmy w obchodach Święta Wojska Polskiego oraz uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Polowej z udziałem Prezydenta.
Dn. 03.09. o godz. 12.00 przy G.N.Ż. nasza delegacja złożyła wieniec z okazji Dnia Weterana, a o godz. 14.00 odbyła się z tej okazji uroczystość i wręczenie odznaczeń, z udziałem ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, oraz uroczysty obiad.
Dn. 28.09 na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Żydów, Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej - Tomasza Miedzińskiego, Prezes Jan Skowron wygłosił referat na temat udziału Żydów polskich w walkach zbrojnych w czasie II Wojny Światowej.
Dn. 10.10. – Święto 1. Dywizji Pancernej im. Gen. Stanisława Maczka.
Na zaproszenie Prezesa mjr Janusza Gołuchowskiego oraz Urzędu ds. Kombatantów uczestniczyliśmy w uroczystym składaniu kwiatów pod pomnikiem 1. Dywizji Pancernej na Pl. Inwalidów , a także wzięliśmy udział w uroczystym obiedzie.
Dn. 10.11. nasza delegacja wraz ze Środowiskiem 1. Dywizji Pancernej wzięła udział w uroczystościach z okazji zawieszenia broni 1918 roku, na cmentarzu francuskich żołnierzy w Gdańsku.
W dniu 11.11. na naszej Kwaterze z okazji zawieszenia broni 1918 r. oraz Święta Niepodległości odbyło się uroczyste złożenie wieńców, z licznym udziałem przedstawicieli władz francuskich a także licznych delegacji , Kombatantów i ich Rodzin.
Wieczorem w Ambasadzie odbył się uroczysty raut.
Dnia 14 listopada w związku z tragicznymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu, nasza liczna delegacja, ze sztandarem, z Prezesem J. Skowronem oraz Prezesem J. Gołuchowskim została przyjęta przez Ambasadora P. Buhler, któremu przekazaliśmy wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych chwilach. Dokonano wpisu do księgi kondolencyjnej .
W 2015 r. otrzymaliśmy z Francji, od wielu darczyńców całą sumę, która pozwoli na sfinalizowanie wykonania i odsłonięcia tablicy poświęconej upamiętnieniu wspólnej walki żołnierzy polskich i francuskich w ciągu naszych dziejów od Napoleona do II Wojny Światowej, na naszej Kwaterze na Powązkach. Tablicę sfinansowano z datków m.in. senatora J.Y. Leconte, deputowanego P.Y. Le Borgn’a, gen. J.P. Beauchesne, senatora Roberta del Picchia.
Uroczyste odsłonięcie tablicy przewidujemy na rok 2016, o czym powiadomimy szanownych Kolegów.
W roku 2015 braliśmy udział w różnych uroczystościach m.in. w dniu 1 marca w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 11 czerwca, z okazji 75 rocznicy przyjęcia polskich uchodźców i żołnierzy przez Portugalię, oraz późniejsze spotkanie w Galerii Porczyńskich związane z wydaniem pamiątkowego albumu. Uroczystości na zaproszenie Urzędu ds. Kombatantów.
Dn. 17.06. odbyły się obchody Święta 1. Dywizji Grenadierów, a 31 sierpnia uroczysty koncert z okazji Dnia Weterana w C.B.W.
Byliśmy obecni na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej – Polska – zasłużonym dla Ojczyzny z okazji 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Byliśmy także obecni na Konferencji z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak, oraz na seminarium historycznym poświęcone 75 rocznicy Bitwy o Anglię
Na zaproszenie Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” uczestniczyliśmy w corocznym spotkaniu, a także złożyliśmy wspólnie kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
W sobotę 12 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone 70. rocznicy przekroczenia granicy polskiej przez 19 i 29 ZPP. Było to jednocześnie spotkanie świąteczno - noworoczne, na którym mogliśmy powspominać czas walki i powrotu do Ojczyzny, opowiedzieć o podróży do Dechy i wspaniałych uroczystościach, pokazać filmy i fotografie.
Na uroczystości byli przedstawiciele Attachatu, Prezes płk J. Koleśnicki, Prezes mjr J. Gołuchowski, liczni goście.
Spotkanie odbyło się w niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze, mimo, że tego dnia miały miejsce liczne demonstracje, które wielu gościom uniemożliwiły przybycie.
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w ubiegłym roku odeszli od nas Koledzy
JÓZEF JUSZCZYK - 20.09.2015 r.
DANIEL MARIAN TYLEC - 30.09.2015 r.
Cześć Ich pamięci !
Na ręce Rodzin zmarłych Kolegów składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Zarząd Stowarzyszenia B. Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”
UWAGA
Rozpoczął się kolejny okres rozliczenia podatkowego.
Apelujemy do członków i sympatyków Stowarzyszenia o przekazanie 1% odpisu od podatku za rok 2015 na nasze konto, w tytule przelewu wpisując:
Na działalność statutową Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”.
IX ODDZIAŁ PKO BP S.A. w WARSZAWIE
Konto Nr 76 1020 1097 0000 7602 0086 3472