Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z roku 2018, w których Stowarzyszenie brało udział:
Nasze Stowarzyszenie było w roku 2018 zapraszane zarówno przez UDSKIOR, jak również przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenia i organizacje kombatanckie. Braliśmy udział w bardzo wielu spotkaniach i wydarzeniach, podczas których mogliśmy zaznaczyć naszą obecność i potwierdzić aktywną działalność na rzecz środowiska kombatanckiego.
Tradycyjnie, 11 stycznia, w rocznicę śmierci Marszałka De Lattre De Tassigny, dowódcy 1. Armii Francuskiej “Ren i Dunaj”, nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicz na jego
symbolicznym grobie, na warszawskich Powązkach. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele Ambasady Francji.
W dniu 1 lutego nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach związanych z 74. rocznicą Akcji Bojowej „Kutschera”. Przy kamieniu z tablicą pamięci w Al. Ujazdowskich złożyliśmy wiązankę kwiatów. W uroczystości wzięły udział liczne delegacje i Osobistości – Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, Pani Senator Anna Maria Anders, przedstawiciele Ambasad, Stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, Weteranów, młodzieży oraz wojska.
Dnia 11 lutego odbyła się uroczystość obchodów 75. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Przy pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów. Złożyliśmy także kwiaty przy pomniku Generała Stefana Roweckiego „Grota”.
Dnia 28 lutego nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach w hołdzie Patriotom Polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej przy ulicy Świerszcza 2, „Willa Jasny Dom”. Przed tablicą ku czci pomordowanych zapaliliśmy znicz.
W dniu 19 marca, na zaproszenie UDSKIOR oraz CBW, wzięliśmy udział w uroczystościach nawiązujących do Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie wspomnieniowe odbyło się w salach Centralnej Biblioteki Wojskowej, z udziałem licznych gości i weteranów walk.
Dnia 10 kwietnia, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, na zaproszenie Szefa UDSKIOR Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka, nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej Pana Ministra Janusza Krupskiego, który zginął w tej katastrofie.
Dnia 16 kwietnia 2018 r. o godz. 12.30 odbyły się uroczystości związane z utworzeniem 1. Polskiej Dywizji Pancernej, organizowane przez UDSKIOR, z udziałem licznych delegacji najwyższych władz, przedstawicieli ambasad: holenderskiej, brytyjskiej i francuskiej, a także stowarzyszeń kombatanckich, młodzieży oraz wojska. W czasie uroczystości pod pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej im. Gen. Stanisława Maczka, na Pl. Inwalidów, odegrano hymny
państwowe, odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Katedrze Polowej WP, którą celebrował Abp Józef Guzdek.
W dniu 18 kwietnia, na zaproszenie Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz jego Prezesa Tomasza Miedzińskiego, nasza delegacja wzięła udział w Wieczorze Kombatanckim, w czasie którego Prezes Stowarzyszenia Zygmunt Włodarczyk został wyróżniony medalem honorowym „Powstanie w Getcie Warszawskim” - w dowód uznania za upowszechnianie prawdy o losie Żydów podczas zagłady, o ich udziale w walce zbrojnej z niemieckim faszyzmem na wszystkich frontach II WŚ.
Nazajutrz 19 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Patronat nad uroczystościami objął Pan Prezydent Andrzej Dudy, a organizatorem był Szef UDSKIOR - Pana Minister Jan Józef Kasprzyk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przemówienie wygłosił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, odczytano Apel Pamięci, odprawiono modlitwę oraz Nabożeństwo Ekumeniczne, a na koniec oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem oraz miejscami pamięci. W uroczystościach wzięli udział delegacje z całego świata. Wieczorem, na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta, odbył się uroczysty koncert symfoniczny.
Dnia 28 kwietnia, z okazji święta Legii Cudzoziemskiej CAMERONE jej przedstawiciele wystawili sztandar oraz złożyli wieniec na symbolicznym grobie Marszałka De Lattre de Tassigny, na naszej Kwaterze na Powązkach.
Dnia 30 kwietnia na zaproszenie Pana Ambasadora Pierr'a Levy oraz Prezesa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II WŚ Pana Tomasza Miedzińskiego nasza delegacja wzięła udział w uroczystym wręczeniu Panu Ambasadorowi honorowego medalu „Powstanie w Getcie Warszawskim”.
W dniu 8 maja byliśmy obecni na uroczystościach związanych z 73. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów.
W dniu 12 maja nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach związanych z 74. rocznicą bitwy o Monte Cassino, najpierw przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie przy pomniku w Al. Gen. Władysława Andersa. W uroczystościach wzięła udział córka Generała - Pani Senator Anna Maria Anders oraz wielu szacownych gości. Nasza delegacja złożyła wiązanki kwiatów, a uroczystości poprzedziła Msza święta w Katedrze Polowej WP.
Dnia 3 czerwca, na zaproszenie Kardynała Kazimierza Nycza - Metropolity Warszawskiego, nasza delegacja z Prezesem Zygmuntem Włodarczykiem wzięła udział w uroczystościach Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej pod hasłem: „DZIĘKUJEMY ZA NIEPODLEGŁOŚĆ”. Wzięliśmy także udział w uroczystym obiedzie z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.
W dniu 6 czerwca, w rezydencji Ambasady Francji, odbyło się zebranie Stowarzyszenia Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi, którego członkami są przedstawiciele naszego Stowarzyszenia. Tego dnia zostali oficjalnie powitani nowi członkowie Stowarzyszenia: Grażyna Orzelska i Tomasz Pawelczak – Kawalerowie Francuskiego Narodowego Orderu Zasługi. Po zebraniu odbyło się miłe spotkanie z Panem Ambasadorem Pierre'm Levy z udziałem Honorowego Prezesa Jeana Caillot.
Dnia 16 czerwca, na zaproszenie Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, nasza delegacja wzięła udział (ze sztandarem) w uroczystym przekazaniu orderów śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego do Jasnogórskiego Zbioru Sztuki Wotywnej. W uroczystości wzięli udział m.in. córki śp. Prezydenta R. Kaczorowskiego, Minister Jan Józef Kasprzyka – Szefa UDSKIOR oraz Ojciec Eustachy Rakoczy.
Tradycyjnie w dniu 18 czerwca uczciliśmy kolejną rocznicę Apelu Gen. Charles de Gaulle'a wygłoszonego z Londynu, na falach radia BBC. Uroczystości odbyły się na naszej Kwaterze z udziałem Ambasadora Francji Pana Pierr'a Levy, Attache Obrony Pana Płk Philippe Abrahama, gości z Francji - Pana Generała Jean-Pierre Beauchesne – Szefa FACS z Paryża, Pani Mariny Korta, Pana Floriana Załuskiego – Wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji, Pani Małgorzaty Puczyłowskiej – przedstawicielki Szefa UDSKIOR, Księdza Komandora Janusza Bąka, przedstawicieli miasta, Stowarzyszeń, Weteranów, orkiestry oraz asysty wojskowej.
Po odegraniu hymnów Francji i Polski oraz wygłoszeniu przemówień, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, a orkiestra wojskowa na zakończenie uroczystości odegrała „Les Africains”.
Tego samego dnia wieczorem przy pomniku Gen. De Gaulle'a odbyła się uroczystość z udziałem wielu osobistości. Po odegraniu hymnów przez orkiestrę wojskową, odczytany został apel Generała przez licealistów francuskich i polskich oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po zakończeniu ceremonii, na zaproszenie Ambasadora, wzięliśmy udział w uroczystym raucie, w czasie którego Pan Ambasador wygłosił mowę, w której ciepło i serdecznie wyrażał się o naszych żołnierzach z 1. Armii Francuskiej oraz o naszym Stowarzyszeniu.
W dniu 22 czerwca, na zaproszenie Metropolitalnej Kurii Warszawskiej, Towarzystwa Jana Karskiego oraz Urzędu Do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych (UDSKiOR), nasza delegacja wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagrody Orła Jana Karskiego dla Muzeum Bojowników Getta, a pośmiertnie Generałowi Władysławowi Andersowi, którą odebrała córka generała, Pani Senator Anna Maria Anders.
Tradycyjnie, w dniu 14 lipca, z okazji Święta Francji, na zaproszenie Ambasadora Pierr'a Levy, nasza liczna delegacja wzięła udział w uroczystym przyjęciu w rezydencji Ambasadora.
Dnia 11 sierpnia nasza delegacja, złożyła wiązankę kwiatów w czasie uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
W dniach 25-28 sierpnia, na zaproszenie władz miasta Dechy i jego Mera, Pana Michela Szatnego, czteroosobowa delegacja Stowarzyszenia, na czele z Prezesem Zygmuntem Włodarczykiem, brała udział w uroczystościach wyzwolenia tych terenów przez naszych kombatantów, za co miejscowa ludność jest ogromnie wdzięczna i pamięta, przekazując kolejnym pokoleniom pamięć o tamtych ponurych czasach. Przemówienie wygłosił Prezes Zygmunt Włodarczyk, a list od Szefa UDSKIOR, Ministra Jana Józefa Kasprzyka, odczytała sekretarz Stowarzyszenia Grażyna Orzelska, a jego tłumaczenie na język francuski były Prezes Jan Skowron.
Uroczystości w Dechy są niezwykle podniosłe i jest to święto dwu sąsiadujących merostw: Dechy oraz Sin-le-Noble, z paradą orkiestr, udziałem rekonstruktorów oraz pojazdów z czasów II Wojny Światowej.
W wizycie towarzyszył nam Pan Redaktor Andrzej Machnowski, pracujący przy realizacji filmu dla TVP Historia, który opowiada losy emigracji polskiej we Francji oraz ich działalność w ruchu oporu i walkach w szeregach 1. Armii Francuskiej. To ważne przedsięwzięcie dokumentować będzie losy naszych kolegów od czasów emigracji, poprzez okres wojenny, późniejsze losy w Polsce Ludowej, pracę, działalność na rzecz odbudowy oraz dzisiejszą działalność w Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”, współpracę z UDSKIOR, Ambasadą Francji, licznymi instytucjami i stowarzyszeniami kombatanckimi.
W dniach 1 i 2 września delegacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez UDSKIOR, pod honorowym Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, poświęconych rocznicy Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Z tej okazji odbył się Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Katedrze Polowej WP. Główne uroczystości odbywały się na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, z Apelem Pamięci połączonym ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów, z udziałem najwyższych władz państwowych - z Prezydentem Rzeczypospolitej na czele.
Dnia 2 września odbyła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej (Hallerczyków) na Pl. Grunwaldzkim, a wieczorem koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w Teatrze Polskim.
Dnia 27 września, członkowie naszego Stowarzyszenia, którzy są także członkami Stowarzyszenia Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi, wzięli udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem tablicy poświęconej Aleksandrowi Walewskiemu w 150. rocznicę śmierci powstańca, uczestnika bitwy pod Olszynką Grochowską, Kawalera Złotego Krzyża Virtuti Militari, Legii Honorowej, ministra stanu i ministra spraw zagranicznych, który przez całe swoje życie wspierał walkę o niepodległą Polskę. Tablica została odsłonięta w Rembertowie w Alei Chwały.
Tradycyjnie, uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych ze Świętem 1. Polskiej Dywizji Pancernej, które w tym roku odbywały się 6 października przy pomniku na Pl. Inwalidów, z udziałem władz, ambasad, kompanii honorowej, wojska, weteranów, stowarzyszeń. Odczytano Apel Pamięci, przytoczono fragmenty przemówienia generała Stanisława Maczka. Oddano salwę honorową. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po ceremonii odbył się uroczysty obiad w restauracji hotelu „Belweder”.
W dniu 19 października, na prośbę Attache Obrony Płk Philippe Abrahama, poprzedzoną naszymi postulatami o współudział w renowacji części oficjalnej kwatery, odbyła się wizja lokalna z udziałem: ze strony Ambasady - st. chorążego Bruno Montelsa, p. Hanny Malik oraz stażystki, ze strony Stowarzyszenia – prezesa Zygmunta Włodarczyka, wiceprezesa Tomasza Pawelczaka, sekretarz Grażyny Orzelskiej oraz przedstawicieli firmy Nowe Media – p. Janusza Kwaterskiego oraz p. Pawła Obłękowskiego. Został wykonany materiał fotograficzny, a p. Janusz Kwaterski sporządził nieodpłatnie kosztorys ewentualnej naprawy.
W rezultacie powyższych działań Stowarzyszenie przesłało do Attachatu oficjalne pismo Nr 28/RD/2018 z prośbą o pomoc finansową. Z tego co wiemy Attache Francji wystąpił do instytucji francuskich w Paryżu o wsparcie tego remontu.
Na posiedzeniu Zarządu w dnia 25 października 2018 roku podjęto jednogłośnie Uchwałę o nadaniu płk Janowi Skowronowi, wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia, tytułu Prezesa Honorowego.
Dnia 11 listopada, w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Zawieszenia Broni w 1918 roku, we współpracy z Ambasadą Francji, odbyły się na naszej Kwaterze uroczystości z udziałem władz, Ambasadorów reprezentujących państwa alianckie, weteranów, młodzieży szkolnej i licznych gości, przy ogromnej pomocy Dowództwa Garnizonu Warszawa, z udziałem orkiestry wojskowej, która odegrała hymny państwowe. Przemówienie wygłosił Ambasador Francji Jego Ekselencja Pierre Levy, po czym nastąpiło zapalenie znicza przez Prezesa Zygmunta Włodarczyka i Honorowego Prezesa Jana Skowrona oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na symbolicznym grobie Marszałka De Lattre De Tassigny.
Tego samego dnia nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach państwowych na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które odbyły się na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wieczorem, w Ambasadzie Francji, na zaproszenie Ambasadora odbył się uroczysty raut, w którym także braliśmy udział. Ambasador w swym przemówieniu podziękował kombatantom i w ciepłych słowach wyrażał się o współpracy ze Stowarzyszeniem.
Następnego dnia, tj. 12 listopada, na zaproszenie Ambasady, udaliśmy się na uroczystości do Gdańska, na cmentarz żołnierzy francuskich, gdzie ze sztandarem złożyliśmy hołd i wiązankę kwiatów. Przemówienie wygłosił Ambasaor Pierre Levy, a modlitwę odmówił Abp Leszek Sławoj-Głódź.
Nasze Stowarzyszenie brało udział w wielu innych wydarzeniach, m.in. w seansach filmowych, które organizował dla weteranów Szef UDSKIOR Minister Jan Józef Kasprzyk w kinie „Atlantic”: „Gurgacz”, „Pomoc, która groziła śmiercią”, „Dywizjon 303”.
Na Zamku Królewskim byliśmy obecni przy wręczaniu medali Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, z udziałem Ambasador Izraela Pani Anny Azari, Szefa UDSKIOR Ministra Jana Józefa Kasprzyka, dostojnych gości, a w Filharmonii Narodowej na uroczystym koncercie w 50. rocznicę wyjazdu Żydów w marcu 1968 roku.
W lipcowym numerze „Polsce Wierni” ukazał się bardzo ciekawy artykuł Kolegi Edwarda Małego zatytułowany „Dobrze zasłużyli się Ojczyźnie ...”, w którym opisuje losy emigracji polskiej we Francji oraz jej udział w walce z niemieckim okupantem.
Z ogromnym żalem informujemy, że pożegnaliśmy Płk Dr Hab. Ryszarda Sobierajskiego, zmarłego 9 lipca 2018 r. – Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, wiceprzewodniczącego Rady Kombatantów przy Szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pełnił on również funkcję Przewodniczącego Rady Krajowej Środowiska Żołnierzy AK, członka Korpusu Walk o Niepodległość. W dniu 2 grudnia 2018 r. zmarł Śp. Jean Caillot – Honorowy Prezes Stowarzyszenia Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi, bliski przyjaciel naszego Stowarzyszenia, a w dniu 7 grudnia nasza delegacja wzięła udział w ostatniej drodze i pogrzebie zmarłego, na Starych Powązkach.
Miniony rok obfitował w wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla historii naszego kraju – w tym tej najważniejszej – 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nie wymieniliśmy wszystkich wydarzeń, w których nasze Stowarzyszenie brało udział - wszystkie jednak potwierdzały słuszność naszych działań otwierających drogę do realizacji kolejnych nowych wyzwań. Zawsze staraliśmy się pracować z największym oddaniem i sumiennością. Nie wszystko jednak, mimo dużego wysiłku, zależało od nas i naszych intencji.
Za ten wspólny rok działalności pragniemy wszystkim bardzo serdecznie podziękować, za to, że byliście, że wspieraliście i pomagaliście.
Kolegom Zygmuntowi Żakowi, Andrzejowi Rydlewskiemu, Januszowi Wiśniewskiemu, reprezentujących nas ze sztandarem, Koledze Bogdanowi Sekindzie i Jago młodzieży oraz jego Małżonce Grażynie, a także Januszowi Piłatowi i wszystkim, którzy nas wspierali serdeczne w imieniu Zarządu dziękujemy.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w roku 2018 odeszli od nas na zawsze Koledzy
ANIELA PIŚ
JADWIGA SOBCZAK
CZESŁAW GROBECKI
TOMASZ OLEJNICZAK
STEFAN PRZYGODA
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
RODZINOM ZAMARŁYCH KOLEGÓW, ZARZĄD STOWARZYSZENIA BYŁYCH ŻOŁNIERZY 1.ARMII FRANCUSKIEJ ”REN I DUNAJ” ORAZ ZESPÓŁ ŚRODOWISK RUCHU OPORU WE FRANCJI I BELGII, SKŁADAJĄ SERDECZNE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA.
********************************************************************************************************************************************************************
PRZYPOMNIENIE !
Zbliża się kolejny okres rozliczenia podatkowego. Biorąc to pod uwagę, prosimy naszych Członków i Sympatyków, o przekazanie na nasze konto swego 1% obliczonego podatku za rok 2018, podając w odpowiednim miejscu formularzu PIT nr KRS naszego Stowarzyszenia:
Nr KRS: 0000199768
można też wpisać w formularzu cel (ale nie jest to obowiązkowe):
Na działalność statutową Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1 Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”
Przypominamy Kolegom, że składki członkowskie oraz opłaty roczne za groby ziemne i nisze można wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia
w Banku PKO BP nr: 76 1020 1097 0000 7602 0086 3472
Informujemy, że jak w roku ubiegłym, w siedzibie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przy Al. Ujazdowskich 6A w Warszawie, w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 17:00 odbywają się posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia.