Wydarzenia z roku 2015, w których uczestniczyli członkowie naszego Stowarzyszenia.
I.
Tradycyjnie, w dniu 11 stycznia 2015 r. w rocznicę śmierci marszałka Jean de Lattre de Tassigny – dowódcy 1. Armii Francuskiej na jego symbolicznym grobie, na cmentarzu wojskowym na Powązkach, zapalono znicz i złożono kwiaty w licznej asyście członków Stowarzyszenia oraz Attachatu Obrony Francji, pana ppłk Alaina Guennoc i st.chor. Laurence Szkolnik.
II.
Dnia 7 maja 2015 r. na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Prezes płk Jan Skowron wziął udział w uroczystościach na Westerplatte, upamiętniających bohaterstwo Polaków w pierwszych dniach wojny .
III.
Dnia 18 czerwca 2015 r. w rocznicę apelu Gen. de Gaulle’a wygłoszonego z Londynu na falach BBC, na Kwaterze „Ren i Dunaj” odbyła się uroczystość z udziałem władz francuskich i polskich, licznych Ambasad, Kombatantów i ich Rodzin, zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń, asysty wojskowej, pocztów sztandarowych.
Złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Tego samego dnia na zaproszenie Ambasadora Francji Pana Pierre Buhler’a nasza liczna delegacja brała udział w uroczystym złożeniu wieńców pod pomnikiem Gen. Charlesa de Gaulle’a, a wieczorem w raucie, w Ambasadzie Francji.
IV.
Dnia 14 lipca 2015 r. z okazji Święta Narodowego Francji, tradycyjnie, na zaproszenie Ambasadora Francji – Pana Pierre Buchler’a, nasza liczna delegacja uczestniczyła w uroczystym przyjęciu w ogrodach Ambasady Francji.
V.
W dniach 16 – 19 lipca 2015 r., ośmioosobowa delegacja Stowarzyszenia „Ren i Dunaj” odbyła podróż do Dechy, w północnej Francji, na zaproszenie władz Dechy, z okazji uroczystego odsłonięcia tablicy na Rondzie im. Jana Skowrona, upamiętniającej dywersję pod Jego dowództwem na niemieckim lotnisku.
Wspaniałe, serdeczne przyjęcie gospodarzy – mera Dechy J.M. Szatnego, J.F. Carre, J. Cliquet, Kustoszów Muzeum im. Celestyna Leduc – bohatera miasta, byłego działacza politycznego i społecznego , rozstrzelanego przez niemieckiego okupanta w czasie wojny, jak i obecność senatora J.Y. Leconte, gen. J.P. Beauchesne – Prezesa F.A.C.S. – Federacji skupiającej francuskich kombatantów poza granicami kraju, Konsula Honorowego RP – Pana Henryka Dudzińskiego, przedstawicieli miejscowych władz, gości honorowych, kombatantów, rodzin, oraz licznej ludności także polskiego pochodzenia, uświetniły tę wspaniałą i wielce zaszczytną uroczystość.
Przemawiający podkreślali rolę i znaczenie obecności polskiej emigracji we Francji oraz jej zasługi w walce z okupantem hitlerowskim . Szczególnie wzruszające były wystąpienia mera Dechy, konsula RP oraz wicewojewody Donai – pana Destouches.
Prezes Jan Skowron w serdecznych słowach podziękował na wstępie autorom i organizatorom tego wspaniałego, wzniosłego spotkania, świadczącego o wciąż żywej pamięci tamtych tragicznych dni. Podziękował kombatantom Dechy, Celestynowi Leduc – rozstrzelanemu bohaterowi Dechy, dziękował za wspólną walkę i za to, że dziś możemy żyć w dwu wolnych krajach.
Przytoczył słowa wypowiedziane przez Ambasadora Francji – Pana Pierre Buhler’a w Warszawie podczas uroczystości Święta 14 lipca : „ To co zbudowało szczególne relacje Francji i Polski, to myśl mocno podkreślana w tekście Waszego hasła : Pour Votre Liberte et la Notre – za Waszą wolność i Naszą. To hasło stanowiło podstawę Waszej działalności w tej tragicznej sytuacji jaką była II Wojna Światowa”.
Prezes Jan Skowron przypomniał kolegów, z którymi współpracował, a którzy wybrali się już w podróż, z której się nie wraca. Na jego prośbę pamięć Kolegów, zgromadzeni uczcili minutą ciszy.
Niezwykle wzruszające było spotkanie z wnukiem jednego z bohaterów emigracyjnego ruchu oporu, Włocha – Euzebio Ferrariego, który przyjechał do Dechy aby spotkać przybyłych z Polski byłych towarzyszy broni dziadka.
Na niezwykle podniosłą uroczystość goście z Polski dowiezieni zostali willisami z epoki, przy dźwiękach orkiestry, wśród licznych pocztów sztandarowych oraz uczniów miejscowych szkół ubranych w mundury z okresu drugiej wojny światowej.
Wspaniałym, niezwykłym momentem było wypuszczenie gołębi, które poszybowały w bezchmurne niebo Dechy, na znak pokoju i przyjaźni.
A podejmowani byliśmy iście po królewsku.
Jako symbol nadania imienia rondu odsłonięto oficjalnie płytę noszącą następujący tekst (tłumaczenie z francuskiego): Rondo (rond-point) im. Jana Skowrona, ku pamięci sabotażu radiostacji znajdującej się w tym miejscu na lotnisku niemieckim, dokonanego 16 lipca 1944 r. przez dowodzoną przez niego polską grupę partyzancką.
Zgodnie z zapowiedzią delegacja nasza oddała hołd i złożyła kwiaty na grobie kapitana Władysława WAŻNEGO ps. „Tygrys”, zamordowanego przez Niemców 18 sierpnia 1944 r, spoczywającego na cmentarzu w Monigny – en – Ostrevant.
Kpt. Ważny był żołnierzem, który rozpracował rozmieszczenie rakiet V-1 i V-2.
Oprócz członków Stowarzyszenia „Ren i Dunaj” w podróży towarzyszyli nam Prezes mjr Janusz Gołuchowski – szef Środowiska 1. Dywizji Pancernej im. Gen. Maczka oraz płk Stanisław Świerczewski – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, syn pułku.
Przemówienie wygłosił również Wiceprezes Zygmunt Włodarczyk – b. żołnierz 1. Armii Francuskiej, Honorowy Przedstawiciel Souvenir Francais na Polskę.
W delegacji znaleźli się także – Grażyna Matkowska – Generalny Przedstawiciel Souvenir Français na Polskę, Grażyna Orzelska – Sekretarz Stowarzyszenia B. Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” pełniąca także obowiązki Zastępcy Generalnego Przedstawiciela S.F. na Polskę, Wiceprezes Stowarzyszenia B. Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” – płk Tomasz Pawelczak, Członek Stowarzyszenia - Halina Sypień – żona byłego żołnierza 1. Armii Francuskiej.
Współorganizatorem oraz współfinansującym podróż na uroczystości w Dechy był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z panem ministrem Janem Stanisławem Ciechanowskim na czele, za co składamy Mu najserdeczniejsze podziękowania.
VI.
W dniu 28 września 2015 r. na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Żydów, Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej – Tomasza Miedzińskiego , Prezes płk Jan Skowron wygłosił referat na temat udziału Żydów polskich w walkach zbrojnych w czasie II Wojny Światowej.
VII.
W dniu Święta 1. Dywizji Pancernej im. Gen Stanisława Maczka 10 października 2015 r. na zaproszenie Prezesa mjr Janusza Gołuchowskiego oraz Urzędu ds. Kombatantów I Osób Represjonowanych uczestniczyliśmy w uroczystości składania kwiatów pod pomnikiem 1. Dywizji Pancernej na Pl. Inwalidów w Warszawie.
VIII.
Dnia 10 listopada 2015 r. nasza delegacja z Prezesem Janem Skowronem wraz z przedstawicielami Środowiska 1. Dywizji Pancernej i Prezesem Januszem Gołuchowskim, wzięła udział w uroczystościach z okazji zawieszenia broni 1918 r., na cmentarzu francuskich żołnierzy w Gdańsku.
Wzięliśmy także udział w uroczystym raucie w Hotelu Grand – Sofitel, który był okazją do serdecznych rozmów, zacieśnienia dobrych kontaktów i spotkań z kolegami z Gdańska.
IX.
W dniu 11 listopada 2015 r. z okazji zawieszenia broni 1918 roku oraz Święta Niepodległości, na naszej Kwaterze na cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyło się uroczyste złożenie wieńców, z udziałem przedstawicieli władz francuskich, polskich, licznych Ambasad, Kombatantów i ich Rodzin, a także uczniów francuskiej szkoły w Polsce.
Niezwykle wzruszające było odśpiewanie przez dzieci hymnów polskiego i francuskiego, bardzo poprawną francuszczyzną i polszczyzną.
Wieczorem w Ambasadzie odbył się tradycyjnie uroczysty raut.
X.
Dnia 14 listopada po tragicznych zamachach terrorystycznych w Paryżu, nasza kilkunastoosobowa delegacja, ze sztandarem, z Prezesem J. Skowronem oraz Prezesem J. Gołuchowskim została przyjęta przez Ambasadora - Pana Pierre Buhler’a, któremu przekazaliśmy wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych chwilach. Dokonaliśmy wpisów do Księgo Kondolencyjnej.
XI.
W sobotę 12 grudnia 2015 r. odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone 70. rocznicy przekroczenia granicy polskiej przez 19 i 29 ZPP – 11 listopada 1945 roku.
Było to jednocześnie spotkanie świąteczno noworoczne, na który wspominaliśmy czas wojny i powrotu do Ojczyzny, opowiadaliśmy o podróży do Dechy i wspaniałych uroczystościach, oglądaliśmy fotografie i fragmenty filmów.
Na uroczystości byli przedstawiciele Attachatu francuskiego, Prezes płk J. Koleśnicki, Prezes mjr J. Gołuchowski, liczni goście.
Spotkanie odbyło się w niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze.