UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 72 ROCZNICY WYZWOLENIA MIASTA DECHY W PÓŁNOCNEJ FRANCJI, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 28 SIERPNIA 2016, Z UDZIAŁEM NASZEJ DELEGACJI.
W dniu 28 sierpnia 2016 r., o godz. 10.30, nasza delegacja pod przewodnictwem Prezesa pułkownika Jana Skowrona, wzięła udział w ceremoniach upamiętniających walkę zbrojną przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II Wojny Światowej.
Na uroczystości była obecna delegowana przez p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Pani Dyrektor Monika Kalinowska, która odczytała przesłanie od Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka.
Nasze Stowarzyszenie brało udział w jubileuszowych obchodach na zaproszenie Mera Dechy, Pana Jeana-Michela Szatnego, przy ogromnej pomocy i wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uroczystość była niezwykle podniosła. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, wojska, straży pożarnej, policji, orkiestry, Kombatanci, mieszkańcy, a także rekonstruktorzy, którzy znacznie uświetnili przebieg tego święta. Dzięki temu mieliśmy okazję przejechać ulicami miasta na miejsce obchodów wojskowymi gazikami, przypominającymi scenerię tamtych dni.
Po odczytaniu przemówień złożono wiązanki kwiatów i odegrano hymny państwowe – Polski i Francji.
Odśpiewano pieśń partyzancką, wypuszczono gołębie.
Powiewały proporce polskie, francuskie, amerykańskie i angielskie.
Uroczystość uświetniła orkiestra szkockich kobziarzy.
A oto treść zaproszenia wystosowanego przez Mera Dechy, Pana Jeana Michela Szatnego.
Pułkownik Jan Skowron
Minęło już sześć lat kiedy to, wraz z moim kolegą Merem Sin le Noble, utworzyłem zasadę obchodzenia „Międzygminnej Uroczystości Wyzwolenia”.
Chciałem naprawić zniewagi historii , które przez zapomnienie, po raz wtóry skazywali tych, którzy za cenę swego życia, wykazali odwagę i poświęcenie podczas drugiej wojny światowej.
Tak więc od 2011 r. leży nam na sercu organizowanie tego wydarzenia, które przyczynia się do sprostania obowiązkowi pamięci tak drogiej byłemu ministrowi p. Louis Mexandeau , pochodzącemu z naszego byłego zagłębia górniczego, i który nas zaszczycił swoją obecnością dwa lata temu.
Ze względu na poważne rozmiary jakie to wydarzenie przyjęło, oraz zaangażowania w ruchu oporu przeciw niemieckiej nazistowskiej armii okupacyjnej, który był waszym udziałem, zwłaszcza sabotując instalacje radarowe niemieckiego lotniska wojskowego znajdującego się na terenie naszej gminy , byłbym szczęśliwy móc was oficjalnie przyjąć z tej okazji.
Pozwoliłoby to podwyższyć rangę tej państwowej uroczystości pod przewodnictwem Pana Jacques Destouches – Podprefekta Okręgu Douai.
Ta ostatnia stanowi uwieńczenie konsekwentnej pracy ze strony naszego kolektywu i naszych stowarzyszeń na rzecz „Obowiązku Pamięci”, jako silnego punktu wiekuistej więzi pomiędzy uzbrojonym Ruchem Oporu , Armii Wyzwolenia, Narodu i Państw Stowarzyszonych, do których należy Polska, tak droga naszemu sercu. !
Ustalona data dla naszej 72 rocznicy wyzwolenia naszego miasta to Niedziela – 28 sierpnia 2016 , w godzinach rannych.
Poprzez waszą obecność na tej uroczystości, która odtąd gromadzi cały okręg Douai, dacie nam okazję aby nadać szczególne znaczenie naszemu postulatowi , ponieważ ona pozwoli nam wznowić bezskuteczne starania w sprawie naszych Francusko – Polskich członków ruchu oporu, którzy następnie ochotniczo wstąpili w szeregi Wolnych Francuskich Sił Zbrojnych 1. Armii zwanej „Ren i Dunaj”, pozwalając naszemu krajowi odzyskać wolność i niepodległość…
W oczekiwaniu na pańską decyzję, pozostaję do pańskiej dyspozycji.
Proszę przyjąć panie pułkowniku, wyrazy szacunku.
Jean Michel Szatny – Mer Dechy
Tekst listu wystosowanego przez p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odczytanego na uroczystości we Francji przez reprezentującą UdSKiOR panią dyrektor Monikę Kalinowską.
Warszawa, dnia 28 sierpnia 2016 roku
Do Uczestników
uroczystości upamiętniających
72. rocznicę wyzwolenia miast
Dechy i Sin le Noble we Francji
Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie na uroczystości, w których niestety nie mogę wziąć udziału ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania.
Druga wojna światowa to wielki dziejowy kataklizm – pokłosie zbrodniczej ideologii i ekspansjonistycznych dążeń przywódców niemieckiej III Rzeszy. Walka z hitleryzmem była wspólną sprawą wolnych narodów. Zjednoczyli się w niej
m. in.: zachodni alianci, dokonujący w czerwcu 1944 roku udanego lądowania na plażach Normandii, Wolni Francuzi pod przewodnictwem gen. Charlesa de Gaulle oraz Polacy, którzy w wojnie uczestniczyli od jej pierwszego dnia.
Francja dla wielu Polaków stała się drugą Ojczyzną. Gdy organizował się ruch oporu, przygotowujący grunt pod wyzwolenie Francji, nie mogło zabraknąć w nim Polaków, wiernych hasłu walki "za naszą i waszą wolność". Cieszy nas, że pamiętają Państwo o udziale polskich organizacji i grup w akcjach zbrojnych i dywersyjnych na terenie Francji. Rondo imienia Jana Skowrona w Dechy i tablica upamiętniająca udaną akcję sabotażową na miejscowym lotnisku są tej pamięci wymownym wyrazem.
Dla mieszkańców Dechy i Sin le Noble rocznica wyzwolenia obu miast jest świętem wolności. Mam nadzieję, że stanie się ona również okazją do uczczenia francusko-polskiego braterstwa broni.
Zdjęcia z uroczystości: