18 czerwca 2018 r. - 78. rocznica Apelu Gen. De Gaulle'a
Tradycyjnie, jak co roku, na Kwaterze „Ren i Dunaj” w dniu 18 czerwca, odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy wygłoszonego 18 czerwca 1940 roku Apelu Gen. De Gaulle'a.
W podniosłej atmosferze, po odegraniu hymnów Francji i Polski przez orkiestrę wojskową, przypomnieliśmy postać wielkiego Francuza, który nie mogąc pogodzić się z postawą vichistowskiego rządu Pétein’a, na falach radia BBC, wzywał Wolnych Francuzów do podjęcia walki z niemieckim okupantem, aby ocalić Francję i jej honor.
Przemówienia wygłosili Ambasador Francji, Pan Pierre Levy oraz Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” - Zygmunt Włodarczyk.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście z Paryża – Gen. Jean-Pierre Beauchesne – Szef F.A.C.S., Pani Marina Korta – F.A.C.S., reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji – Pan Florian Załuski, Burmistrz dzielnicy Żoliborz – Pan Krzysztof Bugla, Ksiądz Komandor Janusz Bąk z Ordynariatu Polowego WP, który odmówił modlitwę za poległych i zmarłych żołnierzy walczących w obronie obu Ojczyzn, Attaché Obrony Francji – Pułkownik Philippe Abraham, reprezentująca Szefa UDSKiOR – Pani Małgorzata Puczyłowska, Prezes Środowiska 1. Polskiej Dywizji Pancernej – Pan Janusz Gołuchowski, Kombatanci.
Stowarzyszenie wystawiło sztandary.
Po wygłoszeniu przemówień, na symbolicznym grobie Marszałka de Lattre de Tassigny, delegacje złożyły wieńce. Uroczystość zakończyło odegranie „ Les Africains”.
O godzinie 18.00, odegraniem hymnów państwowych przez orkiestrę wojskową, rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Generała De Gaulle'a z udziałem licznie zaproszonych gości, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, posłów, senatorów, stowarzyszeń, oficerów, Kombatantów, wreszcie młodzieży Liceum francuskiego i 44. L.O. im. A. Dobiszewskiego. Wystawiono sztandary.
Jak co roku, tradycyjnie, odczytany został Apel Generała, który po raz pierwszy wygłoszony został 18 czerwca 1940 r., na falach londyńskiego radia BBC. Apel w tym roku odczytały uczennice obu liceów.
Po odczytaniu apelu delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Obie uroczystości poprowadził płk Lech Pietrzak.
Po uroczystości w rezydencji Ambasadora odbyło się przyjęcie, w czasie którego Pan Ambasador Pierre Levy, w ciepłych słowach mówił o wspólnej walce Francuzów i Polaków, o trudnych wojennych doświadczeniach, i o dniu dzisiejszym i walce o wspólne ideały, humanistyczne wartości, demokrację i solidarność w UE.
Była to znakomita okazja do wspólnego świętowania i pogłębiania więzi między naszymi narodami.
Przemówienie: Uroczystość na cmentarzu
18 czerwca 2018
Szanowni Państwo,
Szanowni Kombatanci,
Spotykanie się w tym miejscu co roku w rocznicę radiowego apelu generała de Gaulle’a z 18 czerwca 1940 roku jest piękną tradycją.
W skupieniu, pełni powagi, dumy i wdzięczności gromadzimy się przed tym pomnikiem i przy tych grobach, które świadczą o ofierze, jaką nasi przodkowie, Francuzi i Polacy, złożyli w walce o pokój i wolność.
Pragnę podziękować w pierwszym rzędzie stowarzyszeniu byłych żołnierzy Pierwszej Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”, a także polskiemu oddziałowi stowarzyszenia „Le Souvenir Français”, za ich pełną oddania obecność i za pomoc w zorganizowaniu dzisiejszej ceremonii.
Dzisiejsze obchody mają szczególny wydźwięk. Świętując siedemdziesiątą ósmą rocznicę londyńskiego apelu generała de Gaulle’a winniśmy uświadamiać sobie tę szczególną powinność, jaką jest zachowanie pamięci o tym symbolu odwagi i nieustępliwości.
W obu naszych krajach rok 2018 obfituje w rocznice. We Francji obchodzimy cały szereg wydarzeń związanych z zakończeniem pierwszej wojny światowej, wciąż mocno obecnej w świadomości zbiorowej, jak i poszczególnych rodzin. W Polsce kojarzy się on ze stuleciem odzyskania niepodległości, co stanowi fundament współczesnych jej dziejów.
Pomimo upływu lat, apel generała de Gaulle’a, który rozległ się w ponurych czasach okupacji, nadal jest przepełniony ponadczasowym znaczeniem. Chodzi o odrzucenie rezygnacji, o wytrwałość w walce, o ufność w ostateczne zwycięstwo sprawiedliwości i poszanowania prawa. Ten duch oporu, z towarzyszącym mu przesłaniem nadziei i determinacji, natchnął jakże liczne zastępy kobiet i mężczyzn, którzy dołączyli do Wolnej Francji i działali w obronie tak cenionych we Francji wartości i na rzecz oswobodzenia naszego kontynentu.
Apel 18 czerwca przeszedł do historii i stał się czymś legendarnym. Nie jest jednak jedynie częścią przeszłości. Jesteśmy jego spadkobiercami, kroczymy drogą, którą ten apel wytyczył.
Europejska budowla jest następstwem okropności XX wieku. Dzisiaj mamy to szczęście, że żyjemy w czasach pokoju, że podzielamy te same wartości humanizmu, demokracji i solidarności w zjednoczonej Europie. Do nas należy podjęcie zobowiązania do dalszego działania na rzecz tych ideałów. Wiemy, że nic nie jest niezmienne. Wyznając to możemy dalej z dumą odwoływać się do tamtego ducha oporu.
Dziękuję Państwu za uwagę.
Przemówienie Ambasadora - Apel de Gaulle’a
18 czerwca (Rezydencja)
Panie i Panowie Posłowie, Pani Przewodnicząca polsko-francuskiej grupy parlamentarnej,
Panowie Ambasadorowie, Niemiec i Nowej Zelandii
Panowie Oficerowie,
Szanowni Kombatanci,
Drodzy Uczniowie,
Szanowni Państwo,
Cieszę się, że Państwa widzę dzisiejszego wieczoru. Przeżyliśmy piękny, przepełniony emocjami i napawający nas energią dzień.
Ze wzruszeniem uczestniczyliśmy w porannej uroczystości na cmentarzu wojskowym, gdzie w skupieniu i pełni wdzięczności zgromadziliśmy się przy pomniku i grobach, świadczących o poświeceniu naszych przodków, Francuzów i Polaków, w walce o pokój i wolność. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy przed chwilą tekstu apelu generała de Gaulle’a, odczytanego przez uczniów Liceum Francuskiego i 44. LO im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie, za co chciałbym podziękować uczniom i pedagogom. Liczny udział licealistów w uroczystości jest żywym dowodem przyjaźni polsko-francuskiej szczególnie, przy pomniku generała de Gaulle’a. Silne związki generała z Polską są powszechnie znane, nie muszę ich przypominać. Dzisiaj już o nich wspomnieliśmy. Wreszcie, jak co roku, z osobistym wzruszeniem miałem okazję spotkać naszych dzielnych Kombatantów.
Dzisiejszy dzień napawa nas energią. Pomimo upływu lat, apel generała de Gaulle’a, nadal jest przepełniony ponadczasowym znaczeniem. Chodzi o odrzucenie rezygnacji, o wytrwałość w walce, o ufność w ostateczne zwycięstwo sprawiedliwości i poszanowania prawa. Ten akt, to przesłanie nadziei i determinacji natchnęło kobiety i mężczyzn, którzy dołączyli do Wolnej Francji i działali na rzecz wolności i tak cenionych we Francji wartości.
Odezwa świadczyła też o nadzwyczajnej świadomości strategicznej generała de Gaulle’a, o jego klarownej wizji sił działających na świecie, w momencie, gdy zwycięstwo Niemiec wydawało się być nieuchronne.
W dzisiejszych czasach musimy być jego godnymi spadkobiercami, kontynuując tak wytyczoną ścieżkę. To jest ścieżka budowania wspólnej Europy, zrodzonej z okropności XX wieku. Serdecznie witam niemieckiego ambasadora, mojego przyjaciela Rolfa Nikiela, który zaszczyca nas swoją obecnością. Ta trudna historia naszego kontynentu - o czym Polacy wiedzą zbyt dobrze - nakłada na nas, Francuzów, Niemców, ale też na wszystkich Europejczyków podzielających te wartości obowiązki. Nasze kraje są odpowiedzialne za wspólną europejską przyszłość. Dzisiaj nowe pokolenia mają to szczęście, że cieszą się pokojem. Musimy nadal angażować się w europejskie ideały, w nasze wartości humanistyczne, demokrację i solidarność w Unii Europejskiej. Nic nie jest dane raz na zawsze. Tak można ożywić ducha oporu w chaotycznym świecie. To właśnie europejska świadomość historyczna pozwala nam dzisiaj w pełni przyjąć to, czym jesteśmy i dalej wspólnie realizować ideał pokoju.
Na koniec dziękuję wszystkim uczestnikom pięknej ceremonii, która odbyła się dziś u stóp pomnika generała de Gaulle’a. Kieruję również najcieplejsze myśli do stowarzyszeń kombatanckich, które towarzyszą nam każdego roku w organizacji tych ceremonii.
Niech żyje Francja!
Niech, żyje Polska!
Niech żyje przyjaźń polsko-francuska!
Niech żyje Europa!
Dziękuję Państwu za uwagę.